לפרטים והצעות מחיר:
03-5403393 | office@edifice.co.il


ניקוי מאגרי מים

מאגרי מים בבניין המשותף מאפשרים את הגיבוי לאספקת המים השוטפת של הבניין.

מאגרי מים נמצאים על הקרקע או על גג הבניין או בשני המקומות ומאפשרים אספקת מים שוטפת. המאגרים האלה חיוניים גם למצבי חירום או לכיבוי אש. מערכת משאבות מים דואגות למלא את המאגר כאשר הוא מתרוקן.

ישנן מספר שיטות הקשורות למאגרי מים. אחת מהן היא הזרמת מים באמצעות משאבות למאגרים, ומשם הזרמה ישירה לצנרת המים של הבניין. שיטה אחרת היא שימוש במאגר רק כאשר לחץ המים המגיע מהעיריה נמוך מאד או במצב של הפסקת מים. במצבים אלה זורמים מים מהמאגרים לצינורות הבניין, וזאת עקב הפרשי לחצים.

בכל בניין שבו לפחות חמש קומות, יש מאגר מים. בחלק מהמאגרים המים נשמרים בבריכות בטון ובחלק אחר יש מיכלים מפלסטיק שבהם מצויים המים.

מאגרי מים דורשים טיפול מקצועי באופן שוטף כדי לשמור על איכות המים. ועד הבית או החברה המנהלת את תחזוקת הבניין חייבים לדאוג לשמירת תחזוקת המאגרים; רצוי שגם אתם, כדיירים בבניין, תגלו עניין בתחזוקה חשובה זו ותוודאו עם הועד שאכן מתבצעות כל פעולות השימור הנדרשות.

מאגרי מים חשופים לבעיות של חדירת גורמים מזהמים.

הבעיה עם מאגרי מים היא שעלול להיווצר זיהום כתוצאה מלכלוך וחדירת חומרים מזהמים, אבק שמצטבר במאגרים, לשלשת ציפורים וחיות קטנות כמו עכברים שעלולות להסתנן למאגרים הללו . לכן יש לבצע חיטוי יסודי של המאגרים אחת לשנה ע"י בודק מורשה משרד הבריאות בעל תעודה תקפה..

מעבר לטיפול זה, חשובה לא פחות ההשגחה על מאגרי המים באופן שוטף. הזנחה וחוסר טיפול גורמים להופעת חלודה במים ולחדירת מזיקים. חשוב מאוד לדאוג לאיטום המאגרים ע"י רשתות וספוגים כצעד הכרחי למניעת כניסת חרקים או גורמים מזהמים אחרים. איטום מים לקוי עלול לגרום נזק למאגרים. פעולות תחזוקה נוספות שרצוי לבצע הן כיסוי כל פתחי המאגרים ברשת נגד יתושים כדי למנוע חדירתם וכן רצוי לבצע ניקוז בגג הבניין. דבר חשוב נוסף לתחזוקה ושמירת איכות המים במאגרים הוא ביצוע ביקורת כללית של המערכת כולל מערכות שאיבת המים מידי כמה חודשים.

אחת לשנה חייב להתבצע חיטוי וניקוי למטרת טיהור המים.

על פי הנחיות משרד הבריאות ותקנה מס' 1525 של מכון התקנים הישראלי, חובה לחטא את מאגרי המים אחת לשנה. עבודות הניקוי והחיטוי לטיהור המים חייבות להיות בהתאם להנחיות משרד הבריאות והן כוללות כמה שלבים של פעולות. פעולות טיהור המים מתחילות בריקון מאגרי המים, לאחר מכן מתחיל החיטוי והניקוי באמצעות סודיום היפוכלוריט (כל החומרים המשמשים לניקוי ולחיטוי צריכים להיות בהתאם לדרישות ת"י 5438) . ניקוי וחיטוי מאגר המים כולל ניקוי חלקי מתכת במאגר ע"י מברשת בעלת זיפים קשים. בסיום מלאכת טיהור המים יש להדביק תווית במקום בולט ועליה צריכים להיות רשומים הפרטים של מבצע העבודה, הכתובת שלו, תאריך הניקוי ותאריך הניקוי הבא.

כתוב תגובה